Jest regionem niezwykle ciekawym i zróżnicowanym, zatem turyści od lat bardzo chętnie zaglądają na jego teren. Pogórze Przemyskie to przede wszystkim ciekawe pamiątki historyczne, obok których nie można przejść obojętnie. Zazwyczaj głównym celem wycieczki po tej części kraju są wojenne cmentarze oraz drewniane cerkwie, jednak i miłośnicy przyrody mogą tu liczyć na moc wyjątkowych atrakcji. Gdzie powinni ich szukać? Jakimi skarbami natury może oczarować turystów-przyrodników Pogórze Przemyskie?
Pogórze Przemyskie jest wyjątkową ostoją polskiej przyrody. Wynika to m. in. z faktu, iż turystyka dopiero zaczyna się tu rozwijać, a zorganizowane wycieczki nie zaglądają tu jeszcze zbyt często. Wśród gości wędrujących w rejonie Przemyśla prym wiodą turyści indywidualni. Są wśród nich zarówno miłośnicy historii i słynnej Twierdzy „Przemyśl”, choć nie brak wśród nich i tych osób, dla których największym bogactwem tej krainy okazuje się jej niezwykła przyroda.
Dumą tej krainy są wspaniałe lasy. Pozostałości słynnej puszczy karpackiej są tu atrakcją wyjątkową, tym bardziej, że buczyna karpacka oraz wiekowe dęby są coraz rzadszym zjawiskiem w naszym kraju. Młodsze lasy, w których dominują sosny i modrzewie, również mają swój urok. Mają one jednocześnie swa specyfikę, która wiąże się z historią ich powstawania. Są to bowiem lasy, które w znacznej części zasadzono na terenie wsi ukraińskich, zniszczonych lub opuszczonych tuż po II wojnie światowej. Wspaniałe drzewa to nie jedyna atrakcja dla turystów – przyrodników. Warto zwrócić uwagę na rośliny naczyniowe, które są tu reprezentowane przez około 900 gatunków. W tym gronie na szczególne wyróżnienie zasłużył sobie omieg górski, z którym o uwagę turystów walczą przedstawiciele równie rzadkiej roślinności stepowej. Warto w tym miejscu podkreślić, iż Pogórze Przemyskie jest jedyną krainą na terenie Polski, która może się pochwalić stanowiskiem tak cennej rośliny, jaką jest szachownica kostkowana.
Skarby jurajskiej przyrody. Rezerwat „Parkowe”
Fascynujący świat zwierząt Pogórza Przemyskiego to kolejny czynnik, który miłośników przyrody zachęca do odbycia wycieczki po tej części kraju. Wilki oraz rysie są tu ważnymi mieszkańcami lasów, a w czasie wędrówek po lesie można się też spotkać ze żbikami. Orlik krzykliwy może zostać z kolei uznany za najciekawszego reprezentanta ptasiego świata. Inną ciekawostką ornitologiczną są bociany czarne, mające wielu sympatyków w całej Polsce. Obserwacja tych rzadkich ptaków może każdemu turyście sprawić wiele radości, warto zatem postarać się o spotkanie z tym ciekawym zwierzęciem.