Ta spokojna miejscowość, znana jako Tenczynek, może się okazać ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Tu, w malowniczej scenerii Garbu Tenczyńskiego, w niewielkiej odległości od zamku Tenczyn i Krzeszowic, czekają na turystów wspaniałe atrakcje. Z jakich względów warto odwiedzić tę miejscowość? Jakim obiektom warto poświecić nieco więcej uwagi podczas pobytu w tej wsi?
Tenczynek na mapie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej
Położenie na pograniczu Rowu Krzeszowickiego i Garbu Tenczyńskiego to jeden z najważniejszych walorów, jakimi może się pochwalić Tenczynek. Bliskość Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego oraz Jurajskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu to czynniki, dzięki którym rejon Tenczynka jest chętnie odwiedzany przez miłośników pięknych widoków. To jednak nie wszystkie atrakcje tej miejscowości. Tenczynek jest miejscem niezwykle atrakcyjnym i dla turystów-historyków, i dla tych, którzy kochają historię.
Z kart historii
Dzieje tej dużej wsi sięgają czasów średniowiecza. Za założyciela Tenczynka uchodzi Nawój z Morawicy – człowiek, z którego inicjatywy w pobliskiej wsi Rudno powstał pierwszy zamek, z czasem nazwany Tenczynem. Ta miejscowość miała się stać najważniejszym ośrodkiem na terenie dóbr należących do Toporów z Morawicy, których potomkowie trafili do historii już jako Tenczyńscy. Przez wieku Tenczynek rozwijał się jako wieś służebna, ściśle powiązana z zamkiem w Rudnie i jego panami. Stał się jednocześnie Tenczynek ważnym ośrodkiem gospodarczym, a na terenie wsi już w XVI wieku działały takie zakłady, jak huty cynku i ołowiu, browar z gorzelnią, ślusarnia, prochownia i warsztaty płatnerskie. Wielu ważnych inwestycji dokonał tu w połowie XIX wieku hrabia Adam Potocki z Krzeszowic, z którego woli na terenie Tenczynka powstał nowoczesny browar oraz młyn parowy.
Tenczynek i jego turystyczne atrakcje: co warto zobaczyć w rejonie tej miejscowości?
Warto podkreślić, że Tenczynek przez wieku był znanym ośrodkiem górnictwa. Już w XVII wieku wydobywano tu węgiel, choć najlepszym okresem dla górnictwa w rejonie tej miejscowości okazał się wiek XIX. W rejonie wsi powstało kilkanaście kopalni, w które pracowały do lat 50-tych XX wieku. Dziś dawne wyrobiska, szyby oraz hałdy to oryginalne atrakcje turystyczne, które są dla wielu turystów najważniejszym celem wycieczki po tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ci turyści, którzy trafią na teren kopalni Krystyna I, będą mogli dodatkowo zobaczyć pozostałości dawnych zabudowań przemysłowych.
A na jakie zabytki warto zwrócić uwagę w centrum wsi? Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej Panny i Męczenniczki, wraz ze słynną drewnianą dzwonnicą, to najważniejszy zabytek w tej miejscowości. Kusi też pobliski cmentarz, znany jako miejsce pochówku tak znanego aktora, jakim był Bogumił Kobiela. Oczarować może też pobliska Willa Eliza z połowy XIX wieku, znajdująca się w pobliżu słynnej Bramy Zwierzynieckiej na terenie przysiółka o nazwie Rzeczki.
Malownicza okolica i ciekawe zabytki sprawiają, że turystyka w rejonie Tenczynka rozwija się doskonale. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią piesze lub rowerowe wycieczki, a jednocześnie chcą w ciekawy sposób poszerzać swą wiedzę z zakresu historii, geologii i przyrody.
Bez dwóch zdań dobrze zwiedza się okolicę na rowerze. Zwiedzanie i sport w jednym.