To oczywiste, że woda jest niezbędna do życia: jest absolutnie konieczna w każdym momencie naszego codziennego życia. I oczywiście woda odgrywa również wiodącą rolę w dziedzinie higienicznej, estetycznej i terapeutycznej.
Historia łaźni parowych (czyli stosowania wód termalnych i mineralno-leczniczych dla poprawy zdrowia) sięga wielu wieków, czasów greckich i rzymskich. W średniowieczu kąpiele zaczęły być postrzegane przez Kościół jako coś bezczelnego, a wraz z tym nastąpił wyraźny upadek tej aktywności, który przetrwał na terenach wiejskich i bardziej oddalonych, gdzie mieszkańcy nadal korzystali z dobrodziejstw wód, których znajomość była przekazywana z pokolenia na pokolenie.
W XVIII wieku nastąpiło ponowne odkrycie świata termalnego, który w XIX wieku przeżył wielki rozkwit, zwłaszcza wśród klas zamożnych. Jednocześnie przeprowadzono liczne badania naukowe, które podkreślały zalety wód. To właśnie w tym czasie pojawiły się duże uzdrowiska.
Ten boom przetrwał przez pierwsze dekady XX wieku, zwalniając nieco w środkowych dekadach stulecia, przede wszystkim dlatego, że zainteresowanie i zaufanie przeniesiono niemal wyłącznie na farmakologię. Dopiero w latach 80. nastąpiło nowe odrodzenie sektora. Jednym z lepszych miejsc w Polsce jest Świeradów Zdrój – dowiedz się dlaczego: https://www.swieradow24.pl/dlaczego-do-swieradowa-przyjezdza-tak-duzo-kuracjuszy
CZYM SĄ WODY TERMALNE?
Wody termalne to takie, które wypływają gorące z ziemi, co najmniej o 5ºC cieplejsze od wody pitnej, która wypływa z ziemi.
Jak to się dzieje? Woda (najczęściej deszcz lub śnieg) przesiąka w dół, a na pewnej głębokości zostaje ogrzana dzięki wysokim temperaturom i wraca na powierzchnię w postaci pary lub gorącej wody.
Ponadto, gdy wody te przechodzą w procesie parowania przez różne warstwy ziemi, nabywają różne minerały, gazy i inne elementy. W zależności od tego, jakie minerały znajdują się w ich składzie, otrzymują one konkretną nazwę i klasyfikację oraz oczywiście nadają się do określonych zabiegów. W procesie filtracji pozyskują również jony ujemne, które są korzystne dla organizmu, zwłaszcza ze względu na swoje właściwości relaksacyjne.
W wyniku wyżej wymienionego procesu wody termalne i mineralno-medyczne dzieli się na różne rodzaje w zależności od różnych czynników: temperatury, mineralizacji, stężenia niektórych substancji oraz twardości wody.
Należy również zaznaczyć, że ich znaczenie polega nie tylko na korzyściach, jakie mogą przynieść, ale również na tym, że kompozycje obecne w tych wodach są trudne do sztucznego odtworzenia.